Eyl 22, 2012 - Genel, Yusuf Yalnızlığı    Yorum yok

Tesbih Tanelerinde Zaman

Anların tesbih taneleri gibi dizilmesiyle oluşur zaman.Tanelerden biri düştüğünde tesbih değildir artık elimizde kalan.

Her anı tam manasıyla değerinde yaşamak, şüphesiz kolay değil.Ama bu yolda gösterilen gayret, zamanın değerini arttıracaktır.

Bir bütün olarak ele alalım zamanı ve yaşantılara uygun olarak boyayalım.Mutlulukların kesif yaşandığı anlar mavi olsun mesela.Hasret çekilenler ise turuncu…
Hastalıklarla boğuştuğumuz anlar sarı; acıları, hüzünleri yaşadığımız anlar siyah…

Sonra bir tesbih gibi elimize alalım, doğduğumuzdan yaşadığımız ana kadar geçen zamanı.Yakın çevremizdekilerle karşılaştıralım ve uzaktakilerle.Hatta dünya üzerindeki bütün canlılar getirsinler boyadıkları tesbihleri,koyalım yan yana. Karşılaştıralım,her teferruatı tek tek inceleyelim.

Kiminin mavi zamanları fazladır, kimilerinin ise siyah.Hele bazıları vardır kibüyük bölümü sarıdır veya turuncunun arasına yer yer mavi karışsa da,hemen anlarız çektiği hasretin bütün hayatını sardığını.Ve nihayetinde anlarız ki hiç kimsenin hayatı diğerine müsavi değil.Herkes te farklı izler bırakmış ve geri gelmemek üzere geçip gitmiş zaman.

Elimizde olmayan, bize doğrudan veya dolaylı olarak tesir eden durumlara müdahale etmemiz zor.Böyle durumlar belli ölçüde etkiler,değiştirir,renkten renge dönüştürebilir zaman tesbihimizi.

Lâkin bir de bizim kararlarımız vardır.Ne kadar güçlü olursa olsun dış tesirler; en güçlü boya, bizim elimizde olandır.Değişen durumlara karşı;pratik karar alabilme yeteneğimizdir bu güçlü silah.Ve tamamen bizim onu etkili kullanabilme yeteneğimizle alâkalıdır mavi anlarımızın,siyahlara nisbeti…

Bayram Mustafa KARA

~ 19:00        Etiketler: , ,
(1 oy, Ortalama: 5,00 5 oydan)

Diyecek bişeyin varsa ,devam et ,yorum yaz !