Eki 8, 2014 - • Kalemin Secdesi    Yorum yok

Başlıksız..!

cocuk-zulum

 

“Müslüman coğrafyasında gözyaşlarının aktığı bu yılda, Kurban Bayramının verdiği şükür edasının mutluluğunu yaşarken, bir yandan da zulüm altındaki kardeşlerimizin durumları bizleri hüzünlendirmiştir. İnşallah Rabbim bir sonraki Kurban Bayramının Müslüman Coğrafyasında Hayır, Mutluluk, Barış, Zafer, Birlik ve Beraberlik içerisinde geçirmemizi nasip etsin…” diye dua ile başlamak istiyorum yazıma. Rabbim Kobanede ki Kürt kardeşlerimizi, Doğu Türkistanda ki Türkmen kardeşlerimizi ve dünyanın her hangi bir yerinde, zulüm altında günlerini geçiren her ne ırkta, dinde, renkte ve dilde olursa olsun hepsini bu eziyetten kurtarır inşallah.

Bu yazıya dua ile başlamayı hiç onaylamıyor beynim ama elimden bir şey gelmez. Çünkü yazımın devamında; Kürt olduğu için, ölmesi gerektiğini düşünen türk kardeşime,  türk olduğu için ölmesi gerektiğini düşünen Kürt kardeşime bilhassa bu düşüncelere sahip yobaz insanlara bir nevi küfredeceğim. Genelleme yaparak konuşuyorum lakin bu ırkları taşıyan insanların hepsi böyle düşünüyor demiyorum. Yani kendini bilmez iki cahil karşıma geçip de “ben böyle düşünmüyorum” demesin.

Bizim savunmamız gerekenin kürt veya türk olmadığını ne zaman anlayacak bizim insanlarımız. Ağızlarından çıkan cümleleri ne zaman kontrol altına alacaklar. Şayet o diline hakim olamıyorsan; birincisi o dilini mabadına sokmalı ikincisi ise o dil ile saçma sapan konuşup kardeşlik yolunda ilerleyen iki halkı birbiri ile karşı karşıya getirmemendir. Cahilliğinin insanlara zarar vermemesini sağlamak amacıyla biz senin *ok çukuruna atılmanı istiyor muyuz? Hayır! Çünkü neden? Çünkü seni içimizde asimile ederek eğitmeye çalışıyoruz, sen her ne kadar bu eğitime karşılık vermesen de…

Bir türk arkadaşımın bir kürt olduğumu bilerek; “keşke kürt olmasaydın Kobane” dediğini duydum. Ee keşke kürt olmasaydı da senin gibi bir varlık olsaydı daha mı hoşuna gidecekti? Senin gibi değersiz bir sokak serserisi olsa daha mı iyi olacaktı? Senin gibi anasını babasını huzur evine atan bir köpek olsaydı daha mı iyi olacaktı?

Daha acıları bitmemiş olan Gazze için; “çok günah işledin hak ettin” diyen bir insan gördüm. Ey hayvan oğlu hayvan, bastığın toprağın altında binlerce Şehit’ in kanı var ve sen o pis vücudunla onun üzerinde utanmadan geziyorsun hem de dindarım diyerek. Hani senin dini bütün halin? Dini bütün insan; her ne kadar günah işlemiş olsalar da insan oldukları için zulme uğramalarını istemeyen insandır. Dini bütün insan; İslam’ ın öfke ve kin dini değil de sevgi dini olduğunu çok iyi bilen insandır. Senin dini bütünlüğün, caminin kapısından çıkınca bitiyor. Sen burada hem din adına bir hakaret hem de İslam adına bir utanç kaynağısın.

 

Peki ya sen türk kardeşim; kürt olduğu için yobaz ve bölücü olduğunu düşündüğün insanlarla Çanakkale de ve Kıbrıs da ve hatta adını bilmediğim onca mücadele de omuz omuza savaştığını ne zaman unuttun. Ya sen kürt kardeşim; sen türk olduğu için insan olarak görmediğin insanlarla Kabe de yan yana omuz omuza namaz kıldığını ne zaman unuttun? Unutma arkadaş unutturma. Cahillik okumakla değil eğitimle olur. Bu eğitimde insanın kendini ve nefsini terbiye etmesiyle başlar.

İleride ne olacak biliyor musunuz? Sen türksün diye sen kürtsün diye sevmeyen insanlar; sen Müslümansın diye bir Yahudi tarafından bir Hristiyan tarafından hor görüleceksin. Çünkü neden biliyor musun? Çünkü sen zamanın da insanları dine göre değil ırk’ a göre ayırmıştın. Çünkü sen zamanın da Yahudi oldukları için katledilmeleri gerektiğini düşünen Naziler gibi düşünmüştün.

Bu yazımda ki genellemelerden dolayı özür dilerim. İstisnaların olduğunu ve her iki ırktan da bu şekilde düşünmeyen insanların varlığını da biliyorum. Gerektiği zaman dinimiz gibi sevgi dolu olmayı öğrenene kadar bu Kurban bayramı gibi bakalım kaç bayram daha yaşayacağız. Dinimiz de hiçbir şekilde zülüm altında olan insana dua edilmeyeceği gibi bir ibare yoktur. Bilakis kendimizden olmayanlara dahi dua etmemiz gerektiğini öğretir İslam bize. Tekrar özür diliyor ve genellemelerimden yazımı okuyan arkadaşlarımın rahatsız olamamalarını temenni ediyorum.

 

                                                                                                                                              Âdem Koçaker

                                                                                                                                             Kalemin Secdesi

~ 00:15       
(1 oy, Ortalama: 5,00 5 oydan)

Diyecek bişeyin varsa ,devam et ,yorum yaz !